سه شنبه 26 تیر 1397
چهار وزیر کابینه در نامه ای مشترک به رئیس جمهور: بیم آن می رود که رکود فعلی به بحران تبدیل شود.
محل تبلیغات شما

▼ جـدیـدتـریـن هـا ▼


تبلیغات
موضوعات سایت
آمار سایت
 • آمار مطالب
 • کل مطالب : 1223
 • کل نظرات : 891
 • آمار کاربران
 • کل کاربران : 9063
 • افراد آنلاین : 3
 • آمار بازدید
 • بازدید امروز : 287
 • بازدید دیروز : 1,065
 • بازدید کل : 1,810,875
 • اطلاعات
 • امروز : سه شنبه 26 تیر 1397
 • مرورگر شما :
اتاق آرزو
تبلیغات
خرید لوازم منزل
دانلود انواع فایل
خرید کارت شارژ
بازی آنلاین
پایگاه علمی فرهنگی تلسمیک
تبادل لینک رایگان
فروش دامنه
اخبار آب ایران
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
نامه مشترک ۴ وزیر به رئیس جمهور: رکود به بحران تبدیل نشود
 • تعداد بازدید : 356
 • نامه مشترک ۴ وزیر به رئیس جمهور: رکود به بحران تبدیل نشود


  چهار وزیر کابینه در نامه ای مشترک به رئیس جمهور: بیم آن می رود که رکود فعلی به بحران تبدیل شود.

  به گزارش امروزنآ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، چهار تن از وزرای کابینه در نامه ای مشترک به رئیس جمهور با اشاره به رکود اقتصادی و واقعیت‌های موجود در عملیات صنایع مختلف در بورس اعلام کردند: امروز به دنبال دستاورد بسیار ارزشمند و بزرگ هسته ای و در عین وجود پی آمدهای مثبت اقتصادی فراوان آن، ابهاماتی نیز در بازار ایجاد شده که باید سریعا واکنش نشان داد.
  نامه مشترک طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی،  نعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت، ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح  به حسن روحانی رئیس جمهور در نیمه دوم شهریورماه نوشته شده است. اینکه آیا آقای روحانی به این نامه پاسخ داده یا نه، هنوز خبری منتشر نشده است.
   
  درنامه مشترک طیب نیا،  نعمت زاده،  ربیعی و دهقان وزرای اقتصاد، صنعت، کار و دفاع  به حسن روحانی رئیس جمهور آمده است:
   
  همانطور که مستحضرید از دی ماه  92  تاکنون بازار سرمایه متاثر از تحولات و متغیرهای کلان بین المللی و داخلی از جمله کاهش بهای نفت و کالای اساسی از جمله فلزات و همچنین تحریم‌ها و برخی تصمیمات و سیاست‌ های ناهماهنگ دستگاه‌ ها در داخل کشور شاهد افتی کم سابقه گردیده است به نحوی که از دی ماه سال 92 تاکنون ظرف مدت 19 ماه ارزش بازار بر
   
  اساس شاخص قیمت 42 درصد کاهش یافته و به لحاظ افت ارزش، بازار کاهشی معادل 180 هزار میلیارد تومان را شاهد است. (ارزش بازار از 511 هزار میلیارد تومان در دی ماه 92 امروز به عدد 330 هزار میلیارد تومان رسیده است) و امروز در پی دستاورد بسیار ارزشمند و بزرگ هسته ای ملت ایران و در عین وجود پی آمدهای مثبت اقتصادی فراوان آن ابهاماتی نیز در بازار ایجاد شده که باید سریعا واکنش نشان داد.
   
  در ادامه  این نامه تصریح شده است:
   
  براساس پیش بینی های بودجه ای شرکت‌ها که در بازار سرمایه موجود است و واقعیت‌های موجود در عملیات صنایع مختلف بورسی در برهه کنونی اگر به صورت ضرب الاجل و براساس قواعد حاکم در شرایط بحران اتخاذ تصمیم نگردد، بیم آن می رود که این رکود تبدیل به بحران و آنگاه بی اعتمادی شود که برای زدودن آثار آن شاید مدت‌ها وقت لازم باشد.
   
  در ادامه نامه مشترک چهار وزیر کابینه یازدهم به رئیس جمهور، عوامل اصلی افت بازار سرمایه کشور در جدولی آماری مورد اشاره  و در 8 بند مورد تحلیل و تاکید قرار گرفته است.
   
  1) وزرا ی امضا کننده این نامه، با اشاره به جدول افت بازار سرمایه، سهم هر یک از صنایع مهم و اثر گذار را که در کاهش حدود 180 هزار میلیارد تومانی نشان می دهد مورد اشاره قرار داده  و تاکید کرده اند: توجه به این نکته ضروری است که 35 درصد ارزش بازار مربوط به محصولات شیمیایی و فرآورده های نفتی و 14 درصد ارزش بازار مربوط به فلزات اساسی واستخراج کانه های فلزی و 13 درصد ارزش بازار نیز مربوط به بانک‌ها و موسسات اعتباری می باشد.
   
  2 ـ جهت تحلیل علل این کاهش باید به دو دسته عوامل بین المللی و داخلی اشاره نمود، در حوزه عوامل بین المللی باید به روند کاهشی قیمت‌های جهانی کالاهای پایه ای و نفت اشاره نمود.

  3) افزایش قیمت دلار مبادله ای از 2799 تومان در پایان سال 1393 به 2996 تومان، هم اکنون افزایشی معادل 200 تومان به ازای هر دلار موجب افزایش بهای تمام شده محصولات در داخل کشور شده است که در پیش بینی شرکت‌ها ملحوظ نیست و در آینده آثار آن در تعدیل سودآوری شرکت‌ها خواهد آمد.

  4) با توجه به نقش بانک‌ها و موسسات اعتباری در هدایت جریان‌های نقدی و ایجاد تحرک در صنایع توجه به ارقام و اطلاعات مالی این گروه اهمیت ویژه ای دارد. مزید استحضار حضرتعالی سود تقسیمی این گروه از 6700 میلیارد تومان سال قبل به 1900 میلیارد تومان در سال 93 رسیده است و با توجه به روند عملیات بانک‌ها و الزامات بانک مرکزی جهت جبران کسری ذخایر تا 5 سال آتی بازار بهبود مناسبی در این حوزه را پیش بینی نمی نماید.
   
  5) در بعد عوامل داخلی کاهش ارزش بازار شرکت‌های فعال در بازار سرمایه، می توان به نبود تقاضای کافی برای محصولات، مشکل حاکم بر فعالیت‌های اقتصادی و افزایش انباشت موجودی و حساب‌ای دریافتنی صنایع مختلف اشاره نمود. به عنوان نمونه در صنعت خودرو صورت‌های مالی زیان انباشته ای معادل 4.200 میلیارد تومان را نشان می دهد و این در حالی است که به دلیل بحران نقدینگی، صنعت مزبور در معرض توقف است و موجودی انبار محصول خودروسازان به متجاوز از 100.000 خودرو کف کارخانه رسیده است.

  وضعیت مشابهی در صنعت فولاد، صنعت مس، مسکن، سیمان، کاشی و سرامیک و معدنی ها به عینه مشهود است.

  در صنعت پتروشیمی که بیش از 35 درصد از ارزش بازار سرمایه را تشکیل می دهد، سیاست‌های نامعلوم تعیین نرخ خوراک گاز و همچنین افزایش قیمت دلار مبادله‌ای که موجب افزایش بهای تمام شده آنها شده است، به رکود این بخش دامن می زند، همچنین کنترل قیمت محصولات تولیدی بعضی از شرکت‌های بورسی مانع از تعدیل متناسب درآمدها و هزینه ها گردیده است.

  6) دستاوردهای بزرگ هسته ای اگر چه موقعیت بسیار ممتازی برای کشور شده است و پیامدهای اقتصادی مثبت فراوانی در آتی به همراه خواهد داشت لیکن کاهش تقاضا در بازار به دلیل انتظار در کاهش قیمت کالاها مشهود است.
   
  ضمن اینکه توقع در بازار سرمایه ورود رقبای جدید خارجی برای شرکت های بورسی است و این نکته خود صنایع داخلی را با چالش مواجه نموده و می بایست برای آن سیاست شفافی اتخاذ و اعلام گردد.

  7) برخی از نمادهای معاملاتی شرکت ها هم اکنون در بازار سرمایه  بسته است. از جمله این نهادها، فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، پالایشگاه بندرعباس، پالایشگاه لاوان، پالایشگاه شیراز، سنگ آهن چادرملو، سنگ آهن گل گهر، بانک پارسارگاد، بانک پارسیان، بانک سرمایه و بانک ایران زمین است که پیش بینی می شود بازگشایی نمادهای مزبور ظرف یک هفته آتی بین 1000 تا 1500 واحد شاخصهای بورس را کاهش دهد.
   
  8) نگاهی به اعداد و ارقام محقق شده طبق صورت‌های مالی 93 نسبت به 92 و پیش بینی شرکت‌ها برای سال 94 نشان می دهد: مالیات ابزاری شرکت‌ها در سال 93 نسبت به 92 از 4252 میلیارد تومان با 37 درصد کاهش به 2682 میلیارد تومان رسیده است.

  تسهیلات مالی در سه ماهه اول 94 نسبت به سال 92 از مبلغ 40633 میلیارد تومان با افزایش 17 درصد به مبلغ 47362 میلیارد تومان رسیده ولی هزینه مالی شرکت‌ها در سال 1392 مبلغ 6.600 میلیارد تومان بوده است در حالی که این عدد در سال 1393 به 8.100 میلیارد تومان رسیده است که این افزایش نشان دهنده افزایش نرخ سود تسهیلات اعطایی در سال 1393 می باشد.

  قابل توجه اینکه بخشی از افزایش رقم تسهیلات به میزان هزینه مالی پرداخت شده شرکت می باشد این در حالی است که مانده تسهیلات نظام بانکی متجاوز از 700.000 میلیارد تومان و سهم شرکت های معظم بورسی از این رقم کمتر از 7 درصد می باشد.»

  این خبر روی خروجی یکی از خبرگزاری های کشور قرار گرفته بود که از دبیر شورای اطلاع رسانی دولت وجود و دریافت نامه را تایید کرد.

  :: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0
  تاریخ : دوشنبه 13 مهر 1394 موضوعات : اخبار , اقتصاد ,
  برچسب ها : بحرین , رکود اقتصادی , نامه مشترک وزیر به رئیس جمهور ,
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی
  تبلیغات
 • برای تبلیغ سایت یا محصولات خود با ما تماس بگیرید.