چهارشنبه 27 تیر 1397
انتقال پارک بانوان در اردبیل نیازمند مطالعه است
محل تبلیغات شما

▼ جـدیـدتـریـن هـا ▼


تبلیغات
موضوعات سایت
آمار سایت
 • آمار مطالب
 • کل مطالب : 1223
 • کل نظرات : 891
 • آمار کاربران
 • کل کاربران : 9064
 • افراد آنلاین : 5
 • آمار بازدید
 • بازدید امروز : 2,108
 • بازدید دیروز : 1,072
 • بازدید کل : 1,813,768
 • اطلاعات
 • امروز : چهارشنبه 27 تیر 1397
 • مرورگر شما :
اتاق آرزو
تبلیغات
خرید لوازم منزل
دانلود انواع فایل
خرید کارت شارژ
بازی آنلاین
پایگاه علمی فرهنگی تلسمیک
تبادل لینک رایگان
فروش دامنه
اخبار آب ایران
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
انتقال پارک بانوان در اردبیل نیازمند مطالعه است/غفلت از ضرورت ها
 • تعداد بازدید : 237
 • انتقال پارک بانوان در اردبیل نیازمند مطالعه است/غفلت از ضرورت ها


  اردبیل- طرح انتقال پارک بانوان اردبیل به پارک « لاله» در حالی در دست بررسی است که حتی مطالعه سطحی از موقعیت این پارک بیانگر نامطلوب بودن ایده انتقال در مقایسه با دلایل آن است.

  به گزارش امروزنآ به نقل از خبرنگار مهر، نزدیک به شش سال از آغاز به کار پارک بانوان اردبیل می گذرد. پارکی که در واقع با تبدیل یکی از باغ های مجاور خیابان والی و دیوار کشی به دور خود فعالیت خود را آغاز کرد.

  در ابتدا قرار بود این پارک زمینه فعالیت ورزشی بانوان را تسهیل کند. چه آن ها که برای گشت و گذار و تفنن و ورزش های سرگرم کننده به پارک می آمدند و چه آن ها که ورزشکار حرفه ای بودند و نیاز داشتند خارج از فضای سرپوشیده و خفه باشگاه ها در یک فضای آزاد تمرینات ورزشی انجام دهند.

  روز های اول فعالیت پارک به دلیل تبلیغات و اطلاع رسانی های گسترده مسئولان وقت رونق داشت تا جایی که در مراسم افتتاح و بازدید های پی در پی خبر از ایجاد بخش های مختلف از جمله پیست دوچرخه سواری، زمین بدمینتون، میز تنیس، میز شطرنج و سالن سر پوشیده عنوان شد. اما به یک سال نرسیده بود که انبار تجهیزات ورزشی این پارک جای خود را به یک فروشگاه مواد غذایی از جمله چیپس و پفک داد تا در پارکی که به تبعیت از پارک بانوان تهران برای ترویج ورزش احداث شده بود مراجعان به جای امانت گرفتن توپ و دو چرخه شاهد فروش چیپس و خوراکی های دیگر باشند.


  پارک بانوان اردبیل


  پارک بانوان اردبیل در حصار ساختمان های بلند

  علاوه بر این نه تنها فضای این پارک برای ورزش آزاد بانوان مهیا نشد بلکه در سرتا سر آن دعوت بانوان به حجاب کامل اسلامی در واقع هشدار این مسئله بود که داخل پارک از ساختمان های مجاور دید دارد.

  عملا پارک بانوان در چهار سال اخیر نه تنها کوچک ترین تاثیری در ورزش بانوان اردبیل نداشته بلکه این روزها در وضعیتی که حتی طرح ساخت آن به اتمام نرسیده، انتقال آن از سوی برخی مسئولان طرح شده است.

  انتقال پارکی که فرهنگسرای آن در دست ساخت است

  نکته قابل توجه در طرح انتقال، پیشنهاد آن در مقطعی است که پارک بانوان بعد از شش سال کش و قوس و تاکید رسانه ها به تازگی دارد صاحب یک فرهنگسرا و ساختمان فرهنگی می شود.

  ساختمانی که در حال حاضر در دست ساخت است و تکمیل آن وعده های مسئولان متعددی را نصیب خود کرد اما با چهار تکه تیرآهن به تمامی این وعده ها دهن کجی کرد تا شش سال از عمر پارک بگذرد و حسرت تکمیل آن به دل مراجعان باقی بماند.


  پارک بانوان اردبیل


  ساختمان فرهنگی در دست ساخت پارک بانوان

  در واقع در طرح انتقال مشخص نشده است که بعد از اینکه پارک بانوان منتقل شد استفاده از این فرهنگسرا به چه منظور خواهد بود و آیا مدیران برنامه ریز حتی انتقال فرهنگسرا را نیز چاره اندیشی کرده اند!؟

  برخی شهروندان می گویند قرار است دیوار پارک را بردارند و بشود یک پارک عادی و معمولی و اگر این ایده درست باشد کاربری نیز برای این ساختمان تعریف می شود که مغایر با هدف اولیه ساخت آن خواهد بود.

  در واقع ساختمان فرهنگی ورزشی که در ابتدا برای اجرای ورزش های مختلف در فصل زمستان در داخل یک پارک آنهم درست وقتی که باشگاه های ورزشی خارج از پارک است تعریف شد و مشخص نیست چرا بانوان باید این ساختمان را به باشگاه ورزشی ترجیح می دادند آنهم در وضعیتی که بانوان در باشگاه های ورزشی می توانند با لباس ورزشی اقدام به ورزش کنند اما در پارک بانوان به دلیل دید ساختمان های اطراف نمی توانند بدون حجاب کامل تردد داشته باشند.


  پارک لاله اردبیل


  محوطه اطراف پارک لاله

  راه فراری از ساختمان های بلند نیست

  انتقال پارک بانوان به پارک لاله که در همسایگی این پارک است به عنوان ایده نهایی پاسخ به تمام کاستی های پارک بانوان طرح شده است.

  از جمله مهمترین دلیل آن حصار پارک در بین ساختمان های بلند مرتبه عنوان شده که از امکان حضور آزادانه بانوان در پارک می کاهد.

  اما تنها یک دور پیرامون پارک لاله نشان می دهد نه تنها این خلا در پارک لاله نیز وجود دارد بلکه علاوه بر واقع شدن ساختمان های اداری بلند در مجاورت پارک ساخت و ساز های ساختمان های بلند مرتبه نیز به قوت خود باقی بوده و پیرامون این پارک یک کارگاه بزرگ عمرانی دایر است.


  پارک لاله اردبیل


  مجاورت پارک لاله با ساختمان های بلند

  در واقع مشخص نیست بر اساس کدام  منطق پارک لاله به پارک فعلی بانوان به دلیل حصار ساختمان ها ترجیح داده می شود.

  یکی از شهروندان اردبیلی می گوید اگر قرار است بیایند دور این پارک را هم دیوار بکشند و بانوان باز با چادر و مانتو در پارک ورزش کنند بهتر است اجرا نشود.


  پارک لاله اردبیل


  مجاورت پارک لاله با ساختمان های اداری

  نازنین رستگار معتقد است وقتی پارک دیوار ندارد حداقل می توان با خانواده آنجا حاضر شد و از امکانات استفاده کرد اما وقتی دیوار هست و ساختمان های بلند هم اطراف آن ساخته شده عملا فایده ندارد و نگهبان پارک به دلیل اینکه این پارک برای بانوان اختصاص یافته حتی اگر خود مرد باشد، از حضور آقایان و پسر بچه ها جلوگیری می کند.

  آبخوری هایی که هیچگاه دایر نشد

  شهروند دیگری می گوید کیفیت پارک بانوان بسیار پایین است و برای ذکر دلیل اظهارات خود به امکانات ناچیز این پارک اشاره دارد.

  فهیمه سلطانی افزود: این پارک حتی یک آبخوری ندارد و تجهیزات ورزشی نیز در آن دایر نیست و علاوه بر این سرویس بهداشتی این پارک یک سرویس بهداشتی آماده ساز  است.


  پارک بانوان اردبیل


  آبخوری پارک بانوان

  وقتی نظر سلطانی را در خصوص انتقال پارک بانوان به پارک لاله می پرسم می گوید: پارک لاله فقط کمی از پارک فعلی بانوان بزرگتر است و گرنه امکانات خاصی ندارد.

  این شهروند تاکید دارد که اگر مسئولان می خواهند برای ورزش و تفریح بانوان فضایی فراهم کنند این فضا باید حداقل استاندارد ها را داشته باشد و چطور می شود که یک پارک تور بدمینتن دارد اما توپ آن را ندارد و یا میز شطرنج دارد اما شطرنج ندارد.

  سلطانی خواسته دیگری را نیز طرح می کند و می گوید تا زمانی که پارک لاله آماده نشده این حق بانوان است که در پارک فعلی امکانات مناسب را داشته باشند.

  قهر ورزشکاران حرفه ای از تنها پارک خودی

  در مقطعی که پارک بانوان احداث شد قرار بود فضای مناسبی برای توسعه ورزش بانوان ایجاد شود، در آن زمان ورزشکاران زن اردبیلی تجربه ای از یک پارک خودی نداشتند اما بعد از مشاهده فضایی که برای آن ها تدارک دیده شده بود باشگاه ها و کمبود امکانات را به این پارک ترجیح دادند.


  پارک بانوان اردبیل


  پارک بانوان اردبیل در یک عصر جمعه

  هر چند در طرح انتقال پارک بانوان نیز بی استفاده مانده پارک لاله، ایحاد فضای فراختر برای ورزش بانوان و ارتقا شاخص های ورزش بانوان طرح شده اما به نظر می رسد در این انتقال حتی دیدگاه یک ورزشکار حرفه ای زن مورد توجه نبوده است.

  بطوریکه مراجعات مکرر به این پارک نشان می دهد نه تنها حضور بانوان ورزشکار در طول روزهای هفته چندان رونقی ندارد در روزهای تعطیل نیز استفاده مطلوبی از پارک صورت نمی گیرد.

  ساماندهی اطراف پارک مهمتر از انتقال

  برای جویا شدن دلایل عدم مراجعه به پارک حتی از سوی شهروندان ساکن در پیرامون آن نظرات چند نفر را جویا شدیم.


  پارک بانوان اردبیل


  جوی های مجاور پارک بانوان

  یکی از این شهروندان معتقد است به جای انتقال و مسائلی از این دست بهتر است محوطه اطراف پارک ساماندهی شود.

  حبیبه عباس زاده می گوید: در وضعیتی که اطراف پارک بانوان پر شده است از فاضلاب و رانندگان برای شستشو و تعمیر خودرو در اطراف آن پارک می کنند و در وضعیتی که مجاور این پارک باغ سبزی فروشی دایر است استفاده از آن چنگی به دل نمی زند.

  گلایه های این شهروند در خصوص نامطلوب بودن فضای اطراف پارک بانوان حتی در خصوص پارک لاله نیز مشاهده می شود.


  پارک لاله اردبیل


  محوطه روبه روی پارک لاله

  شهروند دیگری از بوی بد فاضلاب و زباله های جوی های اطراف این پارک می گوید و پاکسازی جوی ها را به عنوان مهمترین خواسته ساکنان اطراف پارک عنوان می کند.

  این تاکیدات در حالی است که سهم سایر شهرهای اردبیل از پارک بانوان هنوز صفر است و مرکز استان نیز کارنامه روشنی در توسعه ورزش بانوان با استفاده از پارک بانوان نداشته است. در این میان سکوت نهادهای متولی ورزش نیز موجب شده است پارک بانوان این روز ها حتی برای عصرانه خوری بعد از ظهری نیز جذابیت نداشته باشد چه رسد تاثیر گذاری در ترویج و توسعه ورزش بانوان.

  در حال حاضر هر چند عنوان شده طرح انتقال کاملا کارشناسی شده و برای تصمیم گیری به شورای شهر اردبیل سپرده شده است اما شهروندان انتظار تصمیم گیری معقول در خصوص این طرح را دارند و بسیاری منتظر پاسخ منطقی برای گلایه مندی های خود هستند.

  گزارش و عکس: ونوس بهنود

  :: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0
  تاریخ : دوشنبه 27 بهمن 1393 موضوعات : استان ها ,
  برچسب ها : اخبار استان اردبیل , پارک بانوان اردبیل , پارک لاله اردبیل ,
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی
  تبلیغات
 • برای تبلیغ سایت یا محصولات خود با ما تماس بگیرید.